Kiedy granie u bukmachera przestaje być odpowiedzialne?
W pewnym momencie możemy uświadomić sobie, iż granie u bukmachera przestaje być odpowiedzialne. Jakie najczęściej pojawiają się sygnały i syndromy, które być może uchronią nas przed niebezpieczną sytuacją? Co robić, gdy znajdziemy się w nieciekawym momencie?
Czym jest odpowiedzialna gra?
Wbrew pewnym pozorom, hasło odpowiedzialna gra to dość obszerny termin związany z zakładami bukmacherskimi i dotyczy nie tylko działań samych graczy, ale również operatorów czy urzędów zajmujących się prawem hazardowym. Wszystko po to, by często zapobiec lub zminimalizować skutki wynikające z uzależnienia od hazardu.
Pod stwierdzenie odpowiedzialnej gry kryje się m.in. postawa samego gracza, który świadomie podchodzi do zawierania zakładów bukmacherskich, nie narażając przede wszystkim siebie, ale również swojej rodziny. Ważną rolę w odpowiedzialnej grze odgrywają operatorzy, którzy wprowadzają limity czasu gry czy stawek.
Nie zapominajmy również o roli państwa, a konkretniej o ustawie hazardowej, która wprowadziła główne zasady odpowiedzialnej gry.
Kiedy granie u bukmachera przestaje być odpowiedzialne?
W pewnym momencie gracz może znaleźć się w sytuacji, w której zacznie odczuwać negatywne skutki dotyczące gry u bukmachera. W jakich momentach można mówić o nieodpowiedzialnym zachowaniu w kontekście gry u bukmachera?
- Poświęcasz czas na grę u bukmachera kosztem pracy lub innych obowiązków
- Gra wpływa na nastrój i zachowania wokół najbliższego otoczenia
- Przeznaczasz środki na grę z budżetu na istotne kwestie, jak chociażby rachunki
- Wyniki kuponów zaczynają mieć fundamentalne znaczenie dla Twojej sytuacji finansowej
- Korzystasz z zakładów bukmacherskich, obstawiając nieswoje pieniądze
Uzależnienie od hazardu – objawy
Niestety w pewnym momencie gracz może znaleźć się w sytuacji, gdzie jest uzależniony od hazardu. Jakie są objawy niekontrolowanego zachowania dotyczącego gry u bukmachera?
- Zapożyczasz się u rodziny, znajomych lub firm pożyczkowych tylko po to, by grać u bukmachera.
- Rozstrzygnięcia kuponów stają się całym Twoim życiem i nerwowo nieustannie spoglądasz na wyniki meczów, nie zwracając uwagi na świat zewnętrzny.
- Rezygnujesz ze spotkań rodzinnych, wyjścia ze znajomymi i innych aktywności tylko po to, by śledzić poczynania drużyn lub zawodników będących na kuponie, który obstawiłeś.
- Zaniedbujesz podstawowe obowiązki, takie jak praca czy szkoła, gdyż skupiasz się wyłącznie na grze u bukmachera.
- Zaczynasz nieustannie odczuwać negatywne emocje, które są wynikiem rozstrzygnięć kuponów: stres, złość, zmartwienie czy strach.
Gdzie szukać pomocy, jeśli czujemy że mamy problem z hazardem?
W przypadku, gdy odczujemy, iż mamy problemy wynikające z hazardu, warto sięgnąć po pomoc. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który z pewnością spróbuje zdiagnozować nasze kłopoty i tym samym podejmiemy terapię.
– Wszystko zależne jest od stopnia problemu z jakim boryka się pacjent. W większości przypadków skuteczna może okazać się terapia stacjonarna, która wymaga minimum kilkumiesięcznego leczenia. W trudniejszych przypadkach, gdy uzależnienie zaszło dużo dalej, pacjent ma problem z utrzymywaniem zdrowych relacji z otoczeniem, wtedy konieczna może być terapia w ośrodku zamkniętym – twierdzi Maria Sierzputowska, ekspert akcji Graj Dojrzale, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.
Warto również cyklicznie wykonywać specjalne testy, które mogą dać nam ogólny pogląd na własne przywiązanie do hazardu, dzięki czemu być może wcześniej zdiagnozujemy problem i unikniemy większych problemów wynikających z uzależnienia od hazardu.